Wózki widłowe na przestrzeni lat. Jak zmieniała się technologia?
Paletyzowanie ładunków na zawsze odmieniło sposób magazynowania i przewożenia towarów, pozwalając na znaczne zwiększenie wydajności oraz poważną redukcję kosztów. Przyczyniła się do tego zarówno szybkość przemieszczania, jak i możliwość lepszego wykorzystywania przestrzeni. Rewolucja ta nie byłaby jednak możliwa bez zastosowania wózka widłowego, który stał się ważnym wyposażeniem każdej firmy zajmującej się przechowywaniem lub spedycją i przeładunkiem. Zobaczmy, jak ewoluowały wózki widłowe i przekonajmy się, jakie rozwiązania są dziś stosowane.
Kiedy pojawiły się wózki widłowe?
Wózek widłowy wprowadzono w celu usprawnienia transportu ładunków na niewielkie odległości, łącząc w jednej konstrukcji możliwość przemieszczania ładunków z jednego miejsca w inne oraz podnoszenia ich na wysokość skrzyni ładunkowej ciężarówki, podłogi wagonu lub regału magazynowego czy rampy przeładunkowej. Pierwsze wózki pojawiły się w latach 20. XX wieku i były wyposażone w silnik spalinowy oraz mechaniczny układ podnoszenia. Dla poprawienia użyteczności ich konstrukcji szybko wprowadzono napęd hydrauliczny. Wielki rozwój technologii wytwarzania wózków widłowych wiązał się z rozbudową infrastruktury transportowej podczas II wojny światowej. Wraz z rozwojem handlu i koniecznością skrócenia czasu potrzebnego na procesy logistyczne wózki zaczęto stosować powszechnie.
Z jakich wózków widłowych korzysta się współcześnie?
Nowoczesne wózki widłowe są znacznie bardziej wydajne niż pierwsze konstrukcje, mają też znacznie korzystniejszy stosunek masy własnej do swoich możliwości transportowych. Na szeroką skalę stosuje się układy hydrauliczne. Wśród wózków terenowych dominują nadal urządzenia z napędem spalinowym, często także zasilane LPG. Wózki używane wewnątrz budynków to na ogół konstrukcje z napędem elektrycznym, który jest cichszy i nie powoduje emisji spalin. Poza klasycznymi wózkami czołowymi stosuje się też wiele innych rozwiązań np. wózki z bocznym mechanizmem podnoszenia czy przeznaczone do obsługi magazynów wysokiego składowania.