W jaki osprzęt mogą być wyposażane wózki widłowe?
Wózki widłowe są niezbędnym wyposażeniem wszelkiego rodzaju magazynów, składów, hal produkcyjnych i montażowych, często okazując się ich podstawowym, niezastąpionym narzędziem. Odpowiednie dostosowanie osprzętu do rodzaju pracy znacznie ją ułatwia i przyspiesza. Zarówno zakup, jak i wypożyczenie wyposażenia może mieć znaczący wpływ na wydajność działania magazynu. Po zmianie osprzętu jeden wózek widłowy, w zależności od bieżących potrzeb, może służyć różnym typom zadań.
Osprzęt dostosowany do specyfiki pracy
Choć każda firma ma indywidualne potrzeby i specyfikę działania, z doświadczenia wiemy, że czas zawsze jest na wagę złota, a bezpieczeństwo pracy to najważniejszy priorytet. Dlatego też dzielimy rodzaje osprzętu na takie, które ułatwiają wykonywanie zadań, przyspieszając transport bliski i operowanie ładunkami oraz te, które decydują o poziomie bezpieczeństwa operatora wózka widłowego i zabezpieczają towar.
Najchętniej wybieranym osprzętem wpływającym na komfort i tempo pracy jest:
- Chwytak – szczególnie przydatny przy transporcie niestandardowych pakunków. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli tego narzędzia, możliwe jest precyzyjne dobranie wariantu odpowiadającemu charakterowi przewożonych towarów.
- Platforma robocza – ułatwia prace na wysokościach. Umożliwia operatorowi wejście do kabiny wysoko wyciągniętej na ramieniu. Przy wyborze kosza warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed przypadkowym poślizgiem.
- Przesuw boczny – umożliwia sprawne manewrowanie towarem poprzez przesuwanie nośnika w bok. Ułatwia precyzyjne ustawienie go bez konieczności wychodzenia operatora z kabiny.
- Ramię dźwigu – wysięgnik służy do podnoszenia ładunków, które mogą zostań zawieszone i w ten sposób transportowane.
- Pozycjoner wideł – dostosowuje widły do transportowanych towarów w zależności od ich szerokości.
Aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy, warto zaopatrzyć się w:
- Daszek ochronny – to podstawowe zabezpieczenie, chroniące operatora przed spadającym z wysokich półek towarem.
- Kabinę chroniącą przed wypadnięciem operatora – to szczególnie ważne w halach, w których nietrudno o zderzenie z innym wózkiem, towarem czy półkami.
- Kratę ochronną ładunku, która zabezpiecza towar przed ześlizgnięciem.
Mniejszymi, ale równie ważnymi elementami wpływającymi na jakość i bezpieczeństwo pracy operatora wózka widłowego są:
- Światła przednie oraz tylne;
- Klakson;
- Lusterka wsteczne;
- Światło cofania oraz światło stopu;
- Hamulec postojowy;
- Lampa sygnalizacyjna.
Współczesne możliwości dostosowania wyposażenia i narzędzi do wózka widłowego do potrzeb firmy pozwalają na skuteczną optymalizację pracy, przy jednoczesnym wsparciu ekonomii działań – dopasowany sprzęt znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru oraz daje nowe możliwości na dopracowanie sposobów jego przechowywania. To także duże ułatwienie dla samego operatora, który w dostosowanych warunkach może pewniej wykonywać zlecenia.