Ile pali wózek widłowy?
Wózki widłowe są podstawowymi urządzeniami transportu bliskiego wykorzystywanymi w większości firm zajmujących się magazynowaniem, spedycją, a także działalnością produkcyjną oraz handlową. Ich stosowanie jest zwykle nieodzowne z uwagi na dominację towarów przewożonych w postaci spaletyzowanej. Dla kosztów eksploatacji jednym z kluczowych czynników będzie zapotrzebowanie na paliwo zużywane przez wózek widłowy. We Wrocławiu urządzenia z oszczędnymi silnikami spalinowymi można znaleźć w firmie TM Service. Przekonajmy się, jakie ilości paliwa wchodzą tu w grę.
Z jakiego paliwa mogą korzystać wózki widłowe?
Wózki widłowe są dostępne w wersjach z silnikami elektrycznymi, które znakomicie sprawdzają się wewnątrz pomieszczeń oraz nieocenionych w pracy poza nimi jednostkami spalinowymi. Produkowane są zarówno wózki z silnikami wysokoprężnymi – na ogół są to urządzenia przeznaczone do prac przeładunkowych i o większym udźwigu – jak i wózki z jednostkami o zapłonie iskrowym, które spalają popularne LPG. Taki napęd będzie użyteczny nie tylko na zewnątrz, ale również w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Jakie jest zapotrzebowanie na paliwo wózka widłowego?
W przypadku wózków widłowych ich obciążenie jest określane w motogodzinach, a więc w czasie pracy, a nie w liczbie przejechanych kilometrów. Podobnie podaje się szacunkowe zapotrzebowanie na paliwo. Mniejsze wózki z silnikami diesla będą zużywały do 3 litrów na godzinę, a większe do 6 litrów. W przypadku wózków zasilanych gazem zużycie będzie większe o 1,5 do 2 razy, jednak cena paliwa jest tu znacznie niższa. Warto pamiętać, że dokładny poziom zużycia jest bardzo uzależniony od rodzaju silnika oraz obciążenia roboczego wózka – jeżeli w grę wchodzi przewóz cięższych ładunków, spalanie okaże się znacznie wyższe.