Czy można uzyskać dofinansowanie na zakup wózka widłowego?
Założenie nowej firmy lub powiększenie już istniejącego przedsiębiorstwa wiąże się z dużymi kosztami, jakie trzeba ponieść na odpowiednie wyposażenie w urządzenia i maszyny, zapewniające bezpieczeństwo i komfort pracy. Warto wtedy postarać się o dofinansowanie na zakup sprzętu. Czy kupno wózka widłowego może być dofinansowane? Odpowiedź brzmi: tak. Poniżej opisujemy, co można zrobić, aby je otrzymać.
Dofinansowanie BHP z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
ZUS systematycznie dofinansowuje projekty, które mają na celu poprawę warunków bezpieczeństwa w firmach. Wózek widłowy zalicza się w tym przypadku do sprzętów, które służą ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. O dofinansowanie może starać się każde przedsiębiorstwo, jednak jego wysokość zależy od wielkości firmy, czyli liczby zatrudnionych pracowników. Wartości dofinansowania względem skali przedsiębiorstwa wygląda następująco:
- mikroprzedsiębiorstwo, 1-9 pracowników: 90% dofinansowania,
- małe przedsiębiorstwo, 10-49 pracowników: 80% dofinansowania,
- średnie przedsiębiorstwo, 50-249 pracowników: 60% dofinansowania,
- duże przedsiębiorstwo, powyżej 250 pracowników: 20% dofinansowania.
Powyższe wartości wyglądają bardzo dobrze szczególnie dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Warto też pamiętać o tym, że nie musimy kupować nowego sprzętu. Używane wózki widłowe, jakie w swoich ofertach mają dystrybutorzy, niczym nie ustępują nowym, a ich cena jest bardziej atrakcyjna. Z uzyskanym dofinansowaniem można zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Jak uzyskać dofinansowanie ZUS?
Proces ubiegania się o dofinansowanie z ZUS składa się z czterech etapów, z czego ostatnim jest sama decyzja o jego przyznaniu, która odbywa się w drodze konkursu:
1. Kwalifikacja do projektu Dotacje ZUS – wypełnienie formularza na stronie ZUS, w celu sprawdzenia, czy firma może ubiegać się o dotację.
2. Wybranie przedmiotu dofinansowania – wskazanie zakupu wózka widłowego jako celu dofinansowania.
3. Opracowanie kompletnego wniosku ZUS – wypełnienie szczegółowego wniosku na poprawę BHP.
4. Przyznanie dotacji i zawarcie umowy.
Oczywiście przy wypełnianiu wniosków można skorzystać z pomocy konsultantów i ekspertów ds. dofinansowania wskazanych przez ZUS.
Warto pamiętać, że jeżeli nasz wniosek o dofinansowanie zostanie z jakichś powodów odrzucony, to świetną alternatywą kupna jest wynajem wózka widłowego. A o dotację można starać się w kolejnych latach.