Bateria – poznaj ,,serce” wózka widłowego
Akumulator stanowi główny napęd wszystkich pojazdów elektrycznych należących do kategorii wózków widłowych. Odpowiednia konserwacja zapewnia mu długowieczność i wydajność na stałym poziomie. Poniżej opisujemy wszystko, co powinieneś wiedzieć o „sercu” wózka widłowego.
1. Budowa i funkcje baterii
Akumulatory do wózków widłowych, zwane także bateriami trakcyjnymi, można podzielić na dwie podstawowe grupy:
- z elektrolitem w żelu,
- z elektrolitem ciekłym.
Bateria ta składa się z dwóch dwuwoltowych ogniw, płyty pancernej i prętów ołowianych. Jej podstawową funkcją w wózku widłowym jest magazynowanie i dostarczanie energii oraz jest elementem zapewniającym przeciwwagę dla maszyny (pojazd jest stabilny). Wózki akumulatorowe nie emitują żadnych spalin, dlatego możliwe korzystanie z nich w halach magazynowych.
2. Zastosowanie akumulatorów do wózków widłowych
Baterie trakcyjne do wózków widłowych stosuje się w każdym rodzaju tych pojazdów elektrycznych, a są to:
- wózki czołowe,
- wózki paletowe z napędem,
- wózki wysokiego składowania.
Niezależnie od rodzaju pojazdu, akumulatory odpowiedzialne są za to samo, czyli dostarczenie energii niezbędnej do poruszania się i wykonywania wszystkich czynności związanych z ładunkami i składowaniem. Aby bateria służyła wózkom bardzo długo, wymaga regularnego ładowania i wymiany.
3. Konserwacja baterii trakcyjnej
Przed rozpoczęciem ładowania baterii w wózku widłowym trzeba pamiętać, aby nie była ona rozładowana całkowicie. Nawet jeżeli bateria nie jest używana przez dłuższy czas, nie wolno dopuścić do jej rozładowania, najlepiej ładować ją raz na około 30 dni. Wtedy akumulator ma szansę służyć dłużej i być ciągle tak samo wydajny. Przechowywanie go w chłodnym i suchym miejscu ma dobry wpływ na spowolnienie procesu utraty energii.
Odpowiednio dbając o dobry stan akumulatora w wózku widłowym, można uchronić go od różnych czynników negatywnie wpływających na jego pracę. Powinniśmy dbać o:
- regularnie uzupełnianie poziomu elektrolitów wodą destylowaną, najlepiej raz w tygodniu,
- odsiarczanie akumulatora co 3-5 lat,
- przestrzeganie standardów bezpieczeństwa – nie powinno się robić żadnych przeróbek samodzielnie, nieodpowiednie działania mogą pogorszyć stan akumulatora i sprawić, że będzie się szybciej rozładowywał. Wszelkie usterki powinny być zgłaszane do konserwatora do wózków widłowych.