W jaki osprzęt mogą być wyposażane wózki widłowe?

wp contentuploads202012w jaki osprzet moga byc wyposazone wozki widlowe 1024x640

Wózki widłowe są niezbędnym wyposażeniem wszelkiego rodzaju magazynów, składów, hal produkcyjnych i montażowych, często okazując się ich podstawowym, niezastąpionym narzędziem. Odpowiednie dostosowanie osprzętu do rodzaju pracy znacznie ją ułatwia i przyspiesza. Zarówno zakup, jak i wypożyczenie wyposażenia może mieć znaczący wpływ na wydajność działania magazynu. Po zmianie osprzętu jeden wózek widłowy, w zależności od bieżących potrzeb, może służyć różnym typom zadań.

Osprzęt dostosowany do specyfiki pracy

Choć każda firma ma indywidualne potrzeby i specyfikę działania, z doświadczenia wiemy, że czas zawsze jest na wagę złota, a bezpieczeństwo pracy to najważniejszy priorytet. Dlatego też dzielimy rodzaje osprzętu na takie, które ułatwiają wykonywanie zadań, przyspieszając transport bliski i operowanie ładunkami oraz te, które decydują o poziomie bezpieczeństwa operatora wózka widłowego i zabezpieczają towar.
Najchętniej wybieranym osprzętem wpływającym na komfort i tempo pracy jest:

Chwytak – szczególnie przydatny przy transporcie niestandardowych pakunków. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli tego narzędzia, możliwe jest precyzyjne dobranie wariantu odpowiadającemu charakterowi przewożonych towarów.

Platforma robocza –  ułatwia prace na wysokościach. Umożliwia operatorowi wejście do kabiny wysoko wyciągniętej na ramieniu. Przy wyborze kosza warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed przypadkowym poślizgiem.

Przesuw boczny – umożliwia sprawne manewrowanie towarem poprzez przesuwanie nośnika w bok. Ułatwia precyzyjne ustawienie go bez konieczności wychodzenia operatora z kabiny.

Ramię  dźwigu – wysięgnik służy do podnoszenia ładunków, które mogą zostań zawieszone i w ten sposób transportowane.

Pozycjoner wideł – dostosowuje widły do transportowanych towarów w zależności od ich szerokości.

Aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy, warto zaopatrzyć się w:

Daszek ochronny – to podstawowe zabezpieczenie, chroniące operatora przed spadającym z wysokich półek towarem.

Kabinę chroniącą przed wypadnięciem operatora – to szczególnie ważne w halach, w których nietrudno o zderzenie z innym wózkiem, towarem czy półkami.

Kratę ochronną ładunku, która zabezpiecza towar przed ześlizgnięciem.

Mniejszymi, ale równie ważnymi elementami wpływającymi na jakość i bezpieczeństwo pracy operatora wózka widłowego są:

• Światła przednie oraz tylne;

• Klakson;

• Lusterka wsteczne;

• Światło cofania oraz światło stopu;

• Hamulec postojowy;

• Lampa sygnalizacyjna.

Współczesne możliwości dostosowania wyposażenia i narzędzi do wózka widłowego do potrzeb firmy pozwalają na skuteczną optymalizację pracy, przy jednoczesnym wsparciu ekonomii działań – dopasowany sprzęt znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru oraz daje nowe możliwości na dopracowanie sposobów jego przechowywania. To także duże ułatwienie dla samego operatora, który w dostosowanych warunkach może pewniej wykonywać zlecenia.